Оказва се, че тези, които слушат любимите си песни, се справят по-добре с болката
Ново проучване показва, че хората, които слушат музика, която обичат, са в състояние да се справят с болката по-лесно. По този начин може да е възможно да се борим с болката, без да е необходимо да се лекуваме.
От време на време хората казват неща като: „Тази песен ми се струва добре, кара ме да се чувствам добре“. Учените, които изследват дали това наистина е така, са установили, че популярните песни намаляват усещането за болка.
Популярната музика предотвратява усещането за болка.
В проучване, проведено от канадски изследователи, беше разкрито, че болката и дискомфортът, изпитвани от участниците, са по-малко, когато се пуска любимата им музика. Стандартната музика, която се свири в лекарски кабинети или клиники, няма такъв ефект.
Освен това, в сравнение с други емоционални музикални жанрове, слушането на песни с тъжни оттенъци също е установено, че намалява дискомфорта и болката. Целта на изследователите е да се намали възприемането на болката чрез използване на музика вместо наркотици.
В експеримента участниците са били изложени на изкуствени усещания за болка, произведени от ленти, поставени от вътрешната страна на ръцете им. Тези ленти създават същото усещане като чаша горещ чай, докосната до ръката. Участниците били оценявани по това колко понасят болка в контролните тестове, в които не се пуска музика. Освен това участниците категоризират музиката като енергична, щастлива, релаксираща и тъжна. По този начин могат да се получат по-подробни резултати.
Усещането за музиката е също толкова важно, колкото и жанрът.
Когато хората слушат произведения в любимите си жанрове и с тъжни базови нотки, те се сблъскват с феномен, наречен „музикална релаксация“. Когато това явление се случи, хората преминават през неврофизиологичен процес, който блокира сигналите за болка. От друга страна, този ефект е валиден само за определен период от време.
Защо чуваме собствения си глас по различен начин, когато слушаме запис?
Изследването е публикувано в списание Frontiers in Pain Research Публикувано. Учените заявяват, че ще проведат по-задълбочени проучвания по темата. Между другото, ако разберат как можем да решим проблема с песните, които сме обичали в миналото, наранявайки ни, когато ги слушаме сега, те ще са направили много добро.