Как е възможно мозъчна операция да се извърши дори когато пациентите са будни?
Как е възможно мозъчна операция да се извърши дори когато пациентите са будни? Има дори пълнена обвивка!
Трябва да имате мозъчна операция и Вашият лекар казва, че можете да го направите само докато сте будни. Звучи малко плашещо, нали?
Будната мозъчна операция, известна още като будна краниотомия, която е един от изключителните методи в операциите, свързани с мозъка, който е най-сложният и загадъчен орган в живота ни, е сред забележителните теми в медицинския свят. И така, каква е целта на събуждането на пациента в най-важния момент от операцията?
Тази революционна процедура, която се прилага за отстраняване на тумори в близост до функционално важни области на мозъка, има за цел да защити мозъчните тъкани, които ни позволяват да говорим и да се движим. Освен това, тестването на тези функции по време на операция се счита за смела стъпка в медицината.
Изследвахме любопитни теми като как точно се извършва будна мозъчна операция, защо се предпочита и дали пациентът чувства болка по време на операцията. Да видим дали тази мозъчна операция е толкова страшна, колкото си мислим.
Будната мозъчна хирургия се превърна в един от най-често прилаганите методи с развитието на технологиите.
В миналото пациентите, подложени на мозъчна операция, са били анестезирани под обща анестезия. Тъй като болката на пациента трябваше да бъде контролирана по време на операцията. Въпреки това, с напредването на технологиите и развитието на ново поколение болкоуспокояващи, будната мозъчна хирургия стана възможна.
Будната мозъчна операция за първи път е извършена под местна анестезия за операция на епилепсия. В допълнение към споменатите по-горе разработки, с разпространението на тази техника в невро-онкологията, разработването на оборудване за мониторинг на пациентите и подобряването на интраоперативната функционална технология за картографиране, този метод се превърна в един от методите, често използвани от лекарите.
В кои случаи се препоръчва операция на мозъка в будно състояние?
Когато мислите за мозъчна операция, не мислете за всички видове. Има някои специални случаи, при които се предпочита будна мозъчна операция. Тези състояния са свързани с местоположението на мозъчния тумор. Ако туморът; Ако е близо до частите на мозъка, които контролират ръцете, краката и речта, хирургът препоръчва това приложение на пациента, ако е необходимо.
Основната цел на будната мозъчна операция е, разбира се, да се премахне туморната тъкан и да се намали възможността за растеж. В допълнение, основната причина, поради която пациентът е буден, е, че няма загуба на функция при пациента, докато работи близо до здрава тъкан.
И така, как извършват тази мозъчна операция?
Мозъчните операции се състоят от три етапа. Тези етапи са; излагане на мозъка чрез отваряне на скалпа и черепа, извършване на операции на мозъка, затваряне на скалпа и черепа. Тези три етапа всъщност са определящите фактори за времето за събуждане на пациента. Преди да се пристъпи към втория етап, пациентът се събужда и започват процесите, които трябва да се извършват в мозъка.
Тумор; Картографирането на мозъка се прави заради близостта му до области, които осигуряват зрение, реч и контрол на движението. При отстраняване на тумора критичните области се избягват благодарение на картографирането. Този метод, който се използва за картографиране на нервите, се счита за единствения начин да се получи незабавна обратна връзка по време на операцията.
Преди да се отстрани туморната тъкан, жизненоважни части от мозъка се стимулират с малък електрод. Междувременно невроанестезиологът извършва някои тестове, за да види дали възбудата засяга функцията. От тях се иска да движат пръсти, да броят, изведнъж да назоват обект или да кажат дума. Неспособността на пациента да реагира на тях позволява да се разбере, че стимулираната област е свързана с критична област.
При някои будни мозъчни операции пациентът не само е помолен да движи пръстите си или да говори.
Нека включим необичайните ситуации, които пациентите правят по време на операцията и продължават операцията.
Когато става въпрос за будна мозъчна операция, първото нещо, което ни идва на ум, е пациентът, който свири на цигулка по време на операцията. При будни мозъчни операции пациентът не чувства болка. Защото в мозъчната тъкан няма рецептори за болка.Поради факта, че скалпът също е напълно изтръпнал, може да се усети само натиск или вибрации.
И така, пациентите не се ли притесняват от нищо по време на операцията?
Разбира се, невъзможно е да се каже „никога“ на този въпрос. На първо място, се извършва операция и се извършват някои операции на мозъка на пациента. Въпреки това, както казахме, няма усещане за болка. В допълнение, едно от най-честите оплаквания на пациентите е глад, за да получат обща анестезия. За жадни пациенти се дават влажни пени или кубчета лед.
Въпреки че поддържането на главата фиксирана с помощта на скоба не причинява болка на пациента, тя може да причини болка в челото, особено по време на дългосрочни операции. Тази ситуация обаче обикновено се елиминира с локални анестетици. При операции, при които пациентите трябва да бъдат поставени на една страна, започва болка в рамото. Ако болката стане непоносима, е възможно пациентът да заспи отново.
Медицинските сестри осигуряват подкрепа за облекчаване на състояния като сърбеж. Освен това, ако пациентът иска да се движи, да кашля или да се прозява, му се казва предварително да информира лекаря. По този начин хирургът взема необходимите предпазни мерки в този момент и елиминира проблемите на движенията.
В края на всички тези процеси пациентът отново заспива и започва последният етап от операцията и скалпът се зашива. След пълното приключване на операцията пациентът се събужда, за да се възстанови.
Няма ли изобщо риск?
Независимо от операцията, всяка операция има някои рискове. Това важи и за будната мозъчна хирургия. Увреждане на зрението, припадъци, затруднения в ученето и говоренето, загуба на паметта, нарушение на равновесието, парализа, твърде много течност в мозъка, подуване на мозъка, менингит, изтичане на гръбначна течност и слаби мускули са сред рисковете от операцията.
Изследвахме будната мозъчна операция, която се извършва за защита на важни региони в мозъка, във всички детайли. Надяваме се, че никой няма да трябва да има тази операция. Ако имаме пациенти, които участват в тази операция, ние приветстваме техния опит за коментари.