Apple и Google разработват система за проследяване на коронавирус
Apple и Google обявиха, че са разработили доброволна система за проследяване на коронавирус за операционни системи iOS и Android. С новите приложения потребителите ще могат да споделят данни чрез Bluetooth Low Energy.
Технологичните гиганти също предприемат важни стъпки в борбата с коронавируса. Накрая, Apple и Google обявиха, че са разработили системата за проследяване COVID-19 за операционни системи iOS и Andorid. Новите системи ще позволят на потребителите да споделят данни чрез Bluetooth Low Energy (BLE) и приложения, одобрени от здравни организации.
Новата система ще използва Bluetooth комуникация на къси разстояния, за да създаде доброволна мрежа за проследяване на контакти. По този начин данните на телефони, които са близо един до друг, ще се използват заедно. Официалните приложения на служителите в общественото здравеопазване ще имат достъп до тези данни, а потребителите, които изтеглят това приложение, ще могат да го докладват, когато им бъде поставена диагноза COVID – 19 . Системата също ще предупреди потребителя, ако той или тя е в близък контакт със заразено лице.
Той ще бъде използван в средата на май:
Посочено е , че Apple и Google ще разпространяват API на iOS и Android в средата на май и приложенията за обществено здраве могат да ги използват. На този етап потребителите ще трябва да изтеглят приложение, за да участват в проследяването на контакти и това се смята да ограничи приемането на системата. В месеците след завършването на API, двете компании ще започнат работа върху функция за проследяване на системата, която работи на фона на операционната система. Така всеки с iOS или Android телефон ще може да използва тази функция.
Счита се, че проследяването на контакти е едно от най-обещаващите решения за контрол на COVID-19. При това проследяване се прави опит да се идентифицира кой или кой е заразен с коронавирус и да се предотвратят нови контакти, но използването на цифрови технологии за наблюдение създава проблеми както с личния живот, така и с ефективността. Неправителствените организации в САЩ изразяват притесненията си за следване на потребители с телефонни данни .
За разлика от методи като използване на GPS данни, подчертава се, че Bluetooth планът не проследява физическото местоположение на хората. Тази система по принцип получава сигнали от други телефони наблизо и съхранява връзките им в база данни. Ако на човек е поставена диагноза COVID-19, той ще уведоми приложението за това и телефонът в близост до него ще получи предупреждение за ситуацията .
Системата също така гарантира, че самоличността на потребителите е скрита. Приложения, изпращане на информация по Bluetooth статично един ключ , а не анонимен един ключ не се предава, а ключа навлиза в цикъл за 15 минути, за да се запази поверителността. Все пак се смята, че системата има някои слабости. Например, въпреки че COVID-19 не споделя една и съща среда с диагностициран човек, човек може случайно да получи предупреждение.
Отново тази система може да не открива различия в това доколко някой е бил изложен на възможна среща с вируси . Системата може да не е ефективна в области, където връзките са проблемни. Във всеки случай не се очаква новата система да замени старите методи за проследяване .