Как да се отървем от пристрастяването към игрите?
Как да се отървем от пристрастяването към игрите, което ни завладява, защото освобождава „допамин“ в мозъка ни?
Можем да излезем от игралния свят като зависими, в които влизаме просто за забавление. Въпреки че възприемаме пристрастяването към игрите като розово нещо, трябва възможно най-скоро да върнем тази зависимост към нормалните нива, което краде часовете ни и ни държи далеч от социалния живот. Имаме няколко съвета за тези, които са направили първата стъпка и са взели решение да се отърват от пристрастяването към игрите.
През последните седмици се опитахме да разберем дали сме зависими от играта с вас.Само разглеждането на коментарите за това съдържание беше достатъчно, за да разберем колко сериозна е ситуацията и как хората постепенно се пристрастяват към игрите.Нашата настояща цел е да се отървем от тази пристрастеност към играта, която изяжда часовете ни.
Прочети Още: Повече от 350 хиляди случая на ден в Индия разбиха здравната система
Всички елементи, които споменах, може да се различават от човек на човек и за съжаление тези препоръки може да не работят за напреднали зависими от играта . С тези препоръки осъзнавате, че все още не сте постигнали никакъв напредък по пътя, който сте поели, полезно е да получите помощ под формата на терапия и лечение при предаването на темата на експерти . В края на краищата може да не е толкова лесно да се отървете от пристрастяването към играта, което причинява освобождаване на допамин. Нека да разгледаме кои са факторите, които са помогнали да се отървем от тази зависимост, надявайки се, че тя няма да стане толкова сериозна.
Какво е допаминът, един от най-големите виновници за пристрастяването?
Допаминът е химикал, който телата ни могат да произвеждат сами и ни карат да се чувстваме много по-добре . Разбира се, има начини да набавим този допамин отвън и за съжаление много от тези начини ни причиняват повече вреда, отколкото полза.
Нашият мозък освобождава допамин, когато играем , точно както консумацията на алкохол и наркотици, и ние се чувстваме по-приятни и щастливи благодарение на допамина. Всъщност една от най-големите причини за пристрастяването към играта е това освобождаване на допамин. Нашият мозък вече освобождава допамин, докато спим през нощта, и можем да станем зависими от играта поради допълнително секретирания допамин. Подобно на други зависимости, тялото ни ще иска да се обърне към източника на допамин, вашия компютър, в първия момент на лишаване от допамин.
1. Признайте, че сте зависим от играта
Има факт, че трябва да приемете, преди да започнете тази работа, че сте пристрастени към игрите . Ако не приемете този факт, методите, които ще прилагате, няма да имат ефект. Когато разгледах коментарите за предишното съдържание, разбрах, че хората се чувстват неудобно при сравнението на пристрастяването към дивеч и цигари.
Пушенето директно вреди на дробовете ни, постепенно ни взима здравето и остава като захарен памук до пристрастяването към дивеч, признавам. Тази зависимост обаче също заема значителна част от живота ни и ни държи далеч от социалния живот. Въпреки че щетите на двамата са много различни помежду си, крайният резултат е щета . Така че трябва да признаем, че и двамата са различни видове зависимости и е много трудно да се отървем и от двете.
2. Задайте период за себе си, който никога няма да надвишите границите си.
За да се отървете от пристрастяването към играта, на първо място трябва да притежавате волята си . Колкото по-добре можете да контролирате силата на волята си, толкова по-лесно ще се отървете от тази зависимост.
Ако сте уверени в силата на волята си, първото нещо, което трябва да направите, е да определите ограничение във времето за себе си . Ако играете 9 до 10 часа на ден, започнете първо да ограничавате това до 5 до 6 часа, след това 2 до 3 часа, вместо да го дърпате на дъното . Опитайте се никога да не прекрачвате тази граница, освен в изключителни случаи (каквото и да е изключение за игра на игри).
3. Склонете се към друга дейност през оставащото време
Когато започнете да съкращавате времето за игра, свободното ви време ще се увеличи значително. Вместо да не правите нищо и да се гмурнете в празнотата през тези часове , прегледайте любимите си дейности (различни от игрите) и започнете да правите каквото ви подхожда най-добре.
Разбира се, много играчи ще гледат на подобни дейности с голямо пристрастие. Без пъзели, без лего, въпреки че може да изглежда, че те в началото няма да заменят играта, ще разберете колко е приятно да научиш нещо ново и да използваш таланта си в други области .
4. Играйте играта с непознати, а не с приятели
Сега какво значение биха могли да кажат чужденците. Ще покрия този съвет с опит от първа ръка. Удоволствието да играеш играта с приятел е наистина друго. Дори да сте победени , удоволствието, което получавате по време на играта, може успешно да запълни мястото на поражението .
Когато играете с непознати, нещата са точно обратното. Играта престава да бъде забавна и се превръща в напълно конкурентна среда и можете да припишете поражението на този човек в най-малката грешка на вашия съотборник.
Освен това, ако попаднете на някой, който идва да троли играта и просто се кълне в глупости, това е неизчерпаемо. Докато продължавате да се сблъсквате с тези хора, тъй като играта се превръща в забавна и се превръща в състезание за вас, ще започнете да се ядосвате, да изпитвате изблици на гняв и постепенно да се охлаждате от играта.
5. Наградете тялото, което носите на екрана, със спорт
Спортуването е приятно, ние сме съгласни за това, но не бива да забравяме и физическите щети от играта . Седенето на дивана с часове и осигуряването на ограничен обхват на движение на ръцете ни и дори изобщо да не движим краката си, не само ще направи тялото ни мързеливо, но и ще донесе много здравословни проблеми.
Докато играете игри, можете да премахнете болката от всички лоши неща, които правите на тялото си, като спортувате . Отначало може да бъдете мързеливи и да се въздържате да се чувствате уморени, но по-късно чувството за форма и здраве ще ви позволи да кажете „как съм бил толкова все още досега“ .
6. Създайте си нова зона на комфорт
Замисляли ли сте се защо е толкова трудно да спрете да играете игри? Винаги, когато срещнем досаден инцидент, сбием се с някого или преживеем ситуация, която не искаме, първото място, на което бягаме, обикновено е главата на компютъра. Тъй като играта на игри ни кара да се чувстваме добре и поради това усещане компютърът ни се превръща в зона на комфорт с течение на времето .
Тъй като не е лесно да излезем от зоната на комфорт, за нас става все по-трудно да спрем да играем игри. Поради тази причина трябва да създадем нова зона на комфорт за себе си . Трябва да намерим нещо ново, за да се чувстваме комфортно толкова, колкото се чувстваме, докато играем на компютъра. Разбира се, не бива да забравяме и за забавлението. Изборът на неща, които са едновременно забавни и полезни, като изучаването на нов език, записването в нов спорт или вземането на кънки , ще ни позволи да възстановим пространство за комфорт за себе си. Разбира се, всички тези хоби усилия ще дадат много по-успешни резултати, когато пандемията приключи .
7. Опитайте се да не сте сами
Когато сте сами, първото нещо, към което се обръщате, ще бъде да играете игри. Въпреки че повечето играчи предпочитат да играят игри дори когато не са сами, ако хората около вас могат да ви попречат да играете игри и трябва добре да използвате тази възможност.
Опитайте се да прекарвате повече време с хора, с които можете да разговаряте и да споделяте неща. По този начин ще можете да се насладите на играта от други източници и умът ви ще започне да се отклонява по-малко към играта.
8. Ако всичко това не работи, започнете допаминова диета.
Опитахме се да намалим бавно играта и да напуснем тялото, без да се изморяваме много, но да кажем, че не успяхме . Вземете предизвикателството на следващото ниво и опитайте да преминете на допаминова диета този път . Целта на допаминовата диета е да предотврати допълнително секретирания допамин и да намали това ниво до нормалното . За да постигнете това, всичко, което трябва да направите, е да спрете да играете напълно за поне 1 месец. За 1 месец премахнете напълно платформата от компютъра си, където и да играете Steam, Battle.net или играта . Можете дори да отидете малко по-далеч и да изтриете всички игри на компютъра си.
Отначало 1 месец може да ви се стори много дълъг, но дайте си време и се опитайте да се отървете от фалшивото чувство на щастие, създадено от играта на игри . В края на 1 месец тялото ви вече няма да усеща липсата на допамин и ще започнете да виждате дългите периоди, които прекарвате в игри, като загуба на време.