Как да зададете разрешения предоставени на приложения за профил в Facebook?
Всяко приложение, което свързваме с профили в Facebook, задържа нашата лична информация. Но зависи изцяло от потребителите да определят каква информация могат да достигнат и какво не могат.
Вече знаем, че Facebook вече е платформа, която ще окаже влияние върху нашето ежедневие. Но фактът, че една научноизследователска компания краде данни от 50 милиона души за президентските избори в САЩ през 2016 г., доведе до намаляване на доверието във Facebook. Но има една точка, която потребителите са пропуснали; потребителите често предоставят тази информация на самите компании.
Всяко приложение, свързано с Facebook, изисква някои разрешения от вас, преди да го използвате. Повечето хора не контролират или редактират тези разрешения. Те ще се върнат в кубчето на нервите, когато научат, че неразрешените им разрешения предоставят информация на трети страни. Можете да проверите разрешенията си за Facebook приложения, като следвате стъпките по-долу, за да сте сигурни, че компаниите не изпращат вашата информация на ваша ръка.
1. Отидете и натиснете тикчето надолу в дясна горна част:
Приложения -> Настройки
Интересното е, че разрешенията за приложения на Facebook не са в менюто „Настройки за поверителност“, а в отделно меню. Ако въвеждате Facebook от браузър, кликнете върху бутона със стрелка надолу горе вдясно и отворете менюто Настройки. След това кликнете върху „приложения“ от опциите вляво.
Ако влизате във Facebook от вашия смартфон, докоснете иконата на менюто в горната дясна част на Android, долу в дясно на iOS. След това изтеглете страницата надолу и докоснете разделите в раздела „Настройки на профила“.
2. Деинсталирайте приложенията, които не използвате, Редактирайте разрешенията за употреба.
Всички приложения, които влизате във вашия Facebook акаунт на страницата, която отваряте, ще бъдат отхвърлени. Докоснете бутона „X“ до желаното приложение, за да финализирате връзката на приложението с профила си във Facebook, и можете да редактирате разрешенията, които сте дали на приложението, като докоснете иконата на писалката до желаното приложение.
3. Споразумение за разрешение не означава, че данните, които давате на молбата досега, се изтриват.
Приложението може вече да е съхранило данните, до които има достъп, в рамките на предоставените от вас разрешения. За съжаление, актуализирането на разрешенията не означава, че приложението ще изтрие тези данни. Ако искате приложението да изтрие собствените ви данни, можете да кликнете върху текста „се оплакват от заявлението“ под прозореца за разрешения и да изберете „Искам да изпратя собственото си съобщение до програмиста“. Но това е загуба на практика да изтриете данните си. Ако се чудите как приложението използва данните ви, можете да кликнете върху връзката „Декларация за поверителност на приложенията“ в същия прозорец.
4. Вижте какво Facebook получава: Приложения на някой
На страницата Настройки за Apps ще видите различен раздел в долната лява част, наречен „Приложения, използвани от други хора“. Чрез кликване върху този сегмент можете да видите какви данни получават от потребителите на Facebook. Можете също така да редактирате информацията, с която хората, с които сте свързани, могат да ги видят.