Мярка „Отровно хапче“ срещу Илон Мъск от Twitter
Twitter ще използва „отровно хапче“, за да попречи на Илон Мъск да купи компанията
Илон Мъск, който онзи ден направи оферта за 43 милиарда долара за закупуване на целия Twitter, може да бъде изправен пред голямо препятствие. Ръководството на Twitter може да реши да приложи стратегията за „отровно хапче“, за да блокира Мъск.
Илон Мъск, който стана най-големият акционер на компанията, като купи 9,2% от акциите на Twitter на 4 април, се отказа да се присъедини към борда на директорите по причини, които не са официално известни. Но вчера той направи официална оферта за закупуване на цялата компания за 43 милиарда долара, като подчерта, че Twitter няма да процъфтява в настоящия ред .
Това евентуално придобиване, което също ще превърне Twitter в частна компания, несъмнено ще бъде много трудно решение за Twitter. Twitter, който вече е решил да се консултира с Goldman Sachs относно предложението на Мъск, ще приложи стратегия, която да накара Мъск да се откаже от офертата , според The New York Times .
Прочети Още: Apple и Meta твърдят, че „дават потребителски данни с ръцете си“ на хакери: Какво се случи зад кулисите?
Основната цел е да обезкуражи Мъск да купува Twitter:
Според новините, споделени от New York Times, Twitter ще използва стратегия, известна като „отровното хапче“, за да попречи на Мъск да купи компанията . С тази стратегия, чието истинско име е „планът за правата на акционерите“, ръководството на Twitter ще има възможността да нулира шанса на акционер – Илон Мъск, например – да закупи значително количество акции на открития пазар и да принуди компанията да разпродажба.
Тази стратегия се използва широко от компании, които искат да отблъснат нежелани оферти за поглъщане. Стратегията позволява на компанията да наводни пазара с нови акции или да позволи на съществуващи акционери , различни от потенциалните купувачи, да купуват акции с намаление. Това оскъпява предложението на акционера за закупуване на всички акции. Ако вземем примера с Илон Мъск; Мъск предложи да купи цялата компания за $54 за акция. Но тъй като Twitter предлага повече акции на пазара, парите на Мъск ще се увеличат с $54 за новоиздадена акция.