Вредно ли е да оставите компютъра в режим на заспиване , хибернация или изключване?
По -добре ли е да поставите компютъра в режим на заспиване, хибернация или изключване?
Има някои опции за захранване, които можете да изберете, когато не използвате компютъра си. Тези; изключване, заспиване и хибернация на компютъра. И така, кое от тях е най -добрият избор? Ние разгледахме всички тези опции за вас и обяснихме метода, който трябва да приложите според вашите потребителски навици.
Когато не използвате компютъра си, имате някои опции за защита на вашите данни и състоянието на захранването на компютъра. Изключване, режим на заспиване, хибернация и хибриден режим се виждат само на някои настолни компютри; позволява на компютъра да прекратява различни процеси и програми. Добре; Най -добре ли е да изключите, да спите или да хибернирате компютъра?
След актуализацията на Windows 10 хибернацията дори не се появява в опциите за захранване през повечето време, но това е опция за захранване, която осигурява защита на захранването поне толкова, колкото изключването на компютъра и режим на заспиване. Особено за потребителите на лаптопи защитата на захранването на компютъра е много важна. Отговорихме на правилния въпрос, за да изключите компютъра, режим на заспиване или хибернация.
Какви са опциите за захранване?
Преди да видите коя опция за захранване е правилният избор за вашия компютър, е необходимо да знаете коя опция прекратява кои процеси и програми. По този начин можете да направите компютъра си по -ефективен, като изберете подходящата за вас опция за захранване.
Изключете компютъра:
Изключването на компютъра е една от най -често използваните опции за захранване. Веднага щом решите да изключите компютъра , всички процеси спират, изпълняваните програми се прекратяват, хардуерът и операционната система се изключват напълно. Няма консумация на енергия на компютъра, който се изключва.
Разбира се, най -досадната част от опцията за изключване е повторното включване на компютъра. Когато компютърът се изключи напълно, той влиза в процеса на зареждане, хардуерът се рестартира и стартиращите програми се презареждат. Този процес може да продължи от няколко секунди до няколко минути.
Спящ режим:
Режимът на заспиване е също толкова често срещана опция за захранване, колкото и изключването на компютъра, но ефектът върху компютъра е съвсем различен. Компютърът, който е поставен в режим на заспиване, продължава да поддържа напълно състоянието, в което е бил, преди да бъде поставен в режим на заспиване, и чака да бъде рестартиран, като консумира много по -малко енергия.
По време на спящ режим последните данни се съхраняват в паметта, но всички останали дялове са изключени. Ситуация, подобна на тази, която човек изпитва, докато спи. Компютърът, който е поставен в режим на заспиване, се включва директно, без да преминава през дълги процеси, и вие продължавате да използвате компютъра си от мястото, където сте го оставили преди режим на заспиване. Ако компютърът прекъсне захранването, регистърът на паметта може да изчезне.
Хибернация:
Опцията за хибернация понякога може да не се вижда дори сред опциите за захранване след актуализацията на Windows 10, но е поне толкова ефективна опция за захранване, колкото другите опции . Компютърът в хибернация архивира последното състояние, като отваря допълнителен файл на твърдия диск и се изключва напълно. Данните се запазват, дори ако компютърът прекъсне захранването.
Когато компютърът в режим на хибернация се зареди, този файл се извлича и се зарежда обратно в паметта. Компютърът в хибернация изразходва много по -малко енергия от спящия режим, почти сякаш е изключен. Но също така отнема много повече време за рестартиране, отколкото режим на заспиване. Има малка разлика между хибернация и изключване на компютъра, също като архивиране на данни.
Хибрид:
Хибридна т.е. опция със смесена мощност; Това е опция за захранване, която е специално подготвена за настолни компютри, която не се вижда в преносимите компютри и се препоръчва да бъде деактивирана, дори ако се вижда. По принцип тя има подобна функция като използва хибернация и режим на заспиване заедно.
Компютърът в хибриден режим архивира данните с файл на твърдия диск и поддържа паметта включена. Такъв режим е доста функционален, тъй като няма проблем като консумация на батерия на настолни компютри. Точно като спящ режим, компютърът в хибриден режим се зарежда лесно и данните се запазват, дори ако компютърът загуби захранване, както при хибернация.
В какви ситуации се използва изключване, режим на заспиване и хибернация?
Спящ режим:
Препоръчва се да използвате опцията за режим на заспиване, когато потребителят е далеч от компютъра за кратко време. В случай на краткосрочно отсъствие от компютъра, спящият режим е много подходящ вариант за защита на отворени програми или работещи процеси от възможни аварии.
Например; Докато работехте с компютъра, телефонът ви звънна и трябваше да говорите известно време или трябва да отидете на пазара за няколко минути. В такива случаи приспиването на компютъра е най -удобният метод както за защита на данните, така и за пестене на енергия.
Хибернация:
Опцията за хибернация се препоръчва да се използва, когато потребителят е далеч от компютъра за много по -дълго време. Тъй като всички последни данни са архивирани, не е нужно да стартирате много процеси от нулата, както при опцията за изключване на компютъра. Не се препоръчва обаче хибернация и рестартиране на компютъра често през деня.
Най -добрият пример за използването на опцията за хибернация е, когато не знаете колко дълго ще бъдете далеч от компютъра . Режимът на заспиване е идеален, ако сте сигурни, че ще отсъствате за кратко, но ако има шанс да сте далеч и да се върнете след няколко часа, хибернацията е най -добрият вариант.
Изключете компютъра:
Препоръчва се да изберете опцията за изключване на компютъра, когато потребителят е далеч от компютъра и няма да го използва дълго време. Когато компютърът е изключен, всички работещи процеси се спират, а хардуерът и операционната система се изключват напълно. Поради това отварянето може да отнеме известно време.
Прочети Още: Какъв е светодиодът който проследяваме при случаи на COVID?
Когато сложите компютъра си в чантата си и отидете някъде, когато ще заспите, когато не е необходимо да използвате компютъра , това ще бъде най -добрият вариант да изключите компютъра. Изключването и включването на компютъра през деня не се препоръчва, но изключването на компютъра, вместо да държите компютъра в режим на заспиване или хибернация, е най -успешната опция за захранване.
Редактирайте опциите за захранване:
Редактирането на опциите за захранване, тоест определянето на това , което се случва, когато натиснете бутона за захранване или когато затворите капака на лаптопа , е задължителен метод за използване на компютъра по най-ефективния начин.
Можете да получите достъп до екрана за редактиране на опциите за захранване, като напишете powercfg.cpl на екрана Run , който отваряте с комбинацията от клавиши Windows + R или чрез контролния панел . От тук можете да редактирате опциите за захранване, които искате лаптопът да прилага на батерия или когато е включен.
По принцип потребителите на Windows с лаптопи предпочитат компютърът да премине в режим на заспиване, когато капакът е затворен . Бутонът за захранване може да се използва за пълно изключване или хибернация. Тук изборът трябва да бъде оформен изцяло според вашите потребителски навици.
Изборът, който правите, когато редактирате опциите за захранване, никога не е напълно правилен или грешен. Имайки предвид горните дефиниции, причини за предпочитания и навици на потребителите, можете да определите опциите за захранване, чрез които ще използвате компютъра си най -ефективно.
Разгледахме опциите за захранване, които ви позволяват да използвате компютъра си по най -ефективния за вас начин и отговорихме на въпроса дали е правилният избор да изключите компютъра, режим на заспиване или хибернация . Избирайки правилната опция според вашите потребителски навици, можете да използвате компютъра си по най -ефективния начин и дори да удължите живота му.