Знаете ли, че когато откъснете растения от клоните им, те крещят?
Знаете ли, че когато откъснете растения от клоните им, те крещят? (Тогава защо не можем да ги чуем?)
Установено е, че когато говорим с растенията, те всъщност ни отговарят, крещят, когато бъдат откъснати от клона. Така че, ако наистина издават звук, защо не можем да чуем тези звуци?
Не гледайте мълчанието на растенията, за които се притесняваме, докато поливаме и понякога изливаме сърцата си. Открито е, че растенията издават звуци в отговор, когато бъдат откъснати или напоени, но това не прилича на звуците, които издавате вие, както ние.
Проучванията показват, че растенията наистина крещят, когато ги нараним, но никога преди не сме чували за тях. Тъй като честотите, които те разпространяват по време на силен стрес, са в диапазони, които човешкото ухо не може да чуе.
Звуците, които растенията издават, въпреки че не ги чуваме, са един от методите за изразяване на стреса им.
Дори в зоната, която смятаме за най-тиха, има звуци с честоти, които човешкото ухо не може да чуе. Биологът от университета в Тел Авив Лайлак Хадани каза, че има животни, които могат да чуят тези звуци, но те са почти невъзможни за хората. Това трябва да е един от начините, по които живите същества в природата взаимодействат помежду си.
Организми, които взаимодействат с растения, насекоми и други животни, като например други живи същества. Те често използват гласовете си, за да взаимодействат със съществата около тях. Особено когато са подложени на стрес, растенията не остават толкова пасивни, колкото си мислим. Те променят цвета и формата си, излъчват силни миризми около себе си.
Тези физиологични промени, направени от растенията, могат да се разглеждат като вид защитен механизъм.
Беше заявено, че тази промяна на растенията е с цел защита и защита. Въпреки това, освен физиологичните промени, беше открито, че растенията могат да издават звуци. Лилач Хадани и нейните колеги откриха, че растенията могат да разпознават звуци. За да разберат точно това, те използваха домати и тютюневи растения като тестови обекти.
Потвърждаването на имейл идва в WhatsApp: Ето първата информация
Първата група субекти бяха напоени и неподрязани растения. Те проведоха този експеримент първо в среда без стрес, тоест в звукоизолирана стая, а след това в оранжерия, за да придобият основни знания. Втората група субекти бяха отрязани и дехидратирани растения. Те също така наблюдаваха тези растения в звукоизолирана стая и след това в оранжерия.
Наблюдавано е, че растенията в стресова среда създават звукови вълни с радиус над 1 метър в честотни диапазони, които човешкото ухо не може да чуе. Можем да си представим този звук като експлозия или щракащ звук. Растенията, излъчващи средно 40 щракания на час, увеличават този шум, докато стресът продължава. Растенията, които не са били изложени на стрес, изобщо не са реагирали и са продължили нормалните си процеси.
С използвания от тях алгоритъм Хадани и колегите му откриха, че не само растенията домати и тютюн, но и други растения (пшеница, царевица, грозде, кактус и др.) издават различни звуци. Разбира се, има непълни аспекти на това вълнуващо изследване. Към момента все още не е ясен източникът на звуците, които издават растенията. Ефектите от други стресови среди (екстремна топлина и други неблагоприятни условия) върху растенията все още са обект на изследване.