Телескопът Хъбъл открива „пръстен на Айнщайн“
Телескопът Хъбъл открива „пръстен на Айнщайн“, който ви позволява да видите по -ясно дълбочините на Вселената
С изображение, взето от телескопа Хъбъл, е открит „пръстен на Айнщайн“, който позволява да се видят планети и обекти в дълбините на Вселената, които не могат да се видят. Този ефект, чието научно наименование е „гравитационна леща“, е кръстен на Айнщайн, защото ефектът е бил предсказан от него преди.
Възможно е да се възползвате от способността на гравитацията (гравитационна сила), която държи всичко във Вселената заедно, да огъне пространството-време, за да види отдалечени обекти, които обикновено са много трудни за виждане. Този ефект, предвиден от Айнщайн и наречен гравитационна леща , е подробно описан в ново изображение от космическия телескоп Хъбъл.
Прочети Още: Момиче умря докато заснемаше видеоклип на TikTok в Истанбул
Ярка, подобна на лице структура може да се види в средата на картината, заобиколена от четири ярки петна. В средата на тези точки има още две светещи златни точки. Нарича се пръстенът на Айнщайн и на снимката има три галактики, а не шест; Докато двама от тях са в средата на пръстена, зад него е квазар (звездно небесно тяло). Светлината от фоновата галактика се изкривява и увеличава, когато преминава през гравитационното поле на двете предни планети .
Гравитационната кривина увеличава изображението, достигащо до телескопи
Тъй като масата на двете предни планети е толкова голяма, в пространството-време около тези галактики възниква гравитационна кривина . Всяка светлина, преминаваща през това пространство-време, следва тази кривина и достига до телескопите в изкривена, но и увеличена форма.
Това е наистина полезен инструмент за изследване както на далечните, така и на близките точки на Вселената. Всичко с достатъчно маса може да действа като гравитационна леща. Това може да означава една или две галактики, както виждаме тук, или масивни галактически струпвания, които произвеждат прекрасно петно светлина от много обекти зад тях.
Далечните галактики могат да бъдат разгледани много по -подробно
Астрономите, изследващи дълбоко в космоса, могат да реконструират тези светлинни точки и репликирани изображения, за да видят отдалечени галактики, обективирани по този начин с много по -фини детайли . Но това не е всичко, което може да направи гравитационната леща. Силата на лещата се дължи на кривината на нейното гравитационно поле, която е пряко свързана с масата, около която се върти.
По този начин гравитационните лещи могат да помогнат за определяне на теглото на галактиките и групите от галактики; които след това могат да помогнат за намирането и картографирането на тъмната материя. Гравитационните лещи могат да ни помогнат да намерим обекти в Млечния път, които са твърде тъмни, за да ги видим по друг начин, например черни дупки със звездна маса.
Астрономите са успели да открият студени, самотни измамни екзопланети, които обикалят галактиката независимо от звезда -домакин, благодарение на увеличението, генерирано при преминаването им между Земята и далечни звезди. Те дори са използвали гравитационни лещи за откриване на екзопланети в други галактики.